6-те най- важни неща , които трябва да направите преди да си купите жилище на зелено, за да не останете излъгани
През последните три години непрекъснато расте броят на желаещите да си купят жилище „на зелено” и в етап на строеж. И в двата случая клиентът купува от строителна фирма. И в двата случая има период, в който клиентът е платил определена сума за имот, който все още не е готов. Кризата от 2008 г. накара много от клиентите да бъдат предпазливи и да проучват доколко строителната компания, от която са решили да купят имот, е финансово стабилна. Какво обаче е необходимо да проверят купувачите? Шест са основните стъпки, които всеки, решил да купи имот в строеж, трябва да направи, споделиха от fakti.bg.
1. Проверете компанията в Търговския регистър. Така ще знаете имената на собствениците и ръководителите, размера на капитала, годишния финансов отчет, обяснява в свои материал Capital.bg. Има случаи, в които инвеститорът е различен от строителя. Тогава е добре да се провери и той.
2. Уверете се, че дружеството е вписано в Централния професионален регистър на строителя, воден от Камарата на строителите в България. Това гарантира, че компанията няма ликвидни и изискуеми публични данъчни задължения и задължения за задължителни осигурителни вноски; не е обявена в несъстоятелност и не се намира в производство по несъстоятелност или ликвидация; разполага с техническо оборудване за извършване на заявените строително-монтажни работи; разполага с необходимия квалифициран персонал.
3. Проверете за каква група и категория строежи е вписан строителят. Според Закона за устройството на територията жилищните сгради с високо застрояване са от трета категория; жилищните и смесените сгради със средно застрояване са от четвърта категория, а тези с ниско застрояване и вилите са в пета категория.
4. Попитайте какви сертификати притежава дружеството. Внедрена система за управление на качеството, макар и да не е задължителна, означава, че то е положило усилия, включително финансови, да създаде ред и контрол в работата, материалите и документацията си.
5. Огледайте информационната табела на строежа, където планирате да купувате. Сверете данните с информацията, с която вие разполагате.
6. Поинтересувайте се каква е строителната история на изпълнителя. Посетете предишни негови обекти и, ако е допустимо, разговаряйте със собствениците. Интернет форумите също са източник на информация, но изискват критичност